V sobotu 16. 7. 2022 se od 16:00 konalo dlouho očekáváné slavnostní odhalení restaurovaného oltářního obrazu v kostele ve Fořtě. Obraz prošel náročnou tříletou opravou, která si dokonce vyžádala oběť v podobě namožené ruky paní restaurátorky.

Ještě týden předtím jsme si ale dali takovou pěknou brigádu na úklid, mytí lavic a zdobení květinami, což pokračovalo i v den akce dopoledne. Někteří členové našeho Spolku byli docela v klidu, někteří trochu více vyšilovali, ale napětí z nadcházející události tu bylo. Věděli jsme ovšem, že z Ministerstva kultury ČR a z Královéhradeckého kraje hosté nakonec nepřijedou, takže jsme mohli doufat, že to proběhne v takovém komornějším duchu. 

Velmi nás potěšilo, že na samotné odhalení obrazu se dostavilo poměrně dost lidí, což jsme si představovali spíš u následného koncertu skupiny Gorale. Je sice fakt, že spoustu lidí z publika jsem neznala, ale i tak to bylo milé, že prostě přišli, že je to zajímá.

Po úvodních krátkých proslovech přišla na řadu přednáška pana Petra Arijčuka z Národního památkového ústavu v Josefově o historii oltářního obrazu, jehož zadavatelem byl na konci 18. století hrabě Chorynský z Ledské. Poté se ujala slova paní Šárka Bergerová, která společně s manželem Petrem tři roky těžce poškozenou památku zachraňovala. Na závěr zaznělo mnoho zvídavých dotazů z publika. Bohužel se omluvili manželé Bradnovi, kteří zrestaurovali zdobný rámu obrazu, bez nějž by dílo nebylo úplné. Jistě i na ně bychom měli nejednu otázku.

Od šesti večer se pak konal koncert skupiny Gorale, která hrála známé a oblíbené písničky Čechomoru. Posluchačům se koncert líbil a kapela, která prý hrála v kostele poprvé, si zdejší atmosféru také moc pochvalovala.

Nevím, jestli jste někdy něco organizovali, ale jestli ano, tak víte, že se snad vždycky něco po... Tak tomu bylo i u nás. Bohužel až po akci jsme se dozvěděli, že mnoho lidí v publiku velice špatně rozumělo přednášejícím pánům. Snad to bylo jen tím, že měli mikrofon příliš blízko u úst, protože paní Bergerové bylo rozumět prý dobře. Dalším zádrhelem bylo vypadnutí hudební složky při odhalování obrazu kvůli technickým potížím našeho zvukaře Standy Vávry. Ani můj záložní přehrávač CD nefungoval, přitom před akcí doma ano a po akci doma také ano! To jsou prostě věci mezí nebem a zemí...

Chci moc poděkovat členům Spolku, kteří se podíleli na přípravách této akce, za bezvadnou spolupráci a zvláště pak těm, kteří u nás členy nejsou a přesto nám zdatně pomáhali. Ráda bych vyzdvihla aspoň paní Janečkovou z Čisté, jejíž pomoc je při brigádách nedocenitelná, a Vendulu Domanovou, která si vzala na starosti celou květinovou výzdobu, vytvořenou převážně z lučních květin, zatímco její manžel Jarda se mořil s vysáváním pod špatně přístupnými lavicemi. Velice pomáhal i Městys Černý Důl; není to "jenom" o spolufinancování opravy obrazu, ale také o elektronickém zabezpečení kostela, o mřížkách do oken, aby se dalo větrat, ale zároveň aby tam nelítali ptáčci a listí z lípy, o zhotovení dřevěné kozy pod opravený obraz, protože stávající oltář je ve špatném stavu, o instalaci ozdobných pozlacených prvků k rámu (pan Libor Koula), o pohoštění pro hosty a další věci, na které si teď honem nevzpomenu.

Panu Viktoru Blažkovi od nás ze Spolku děkuju za zařízení cedule o historii Fořtu se starými fotkami, jeho kresbami a textem, který pro nás ochotně sepsal pan Václav Horák ze Státního okresního archivu v Trutnově." Cedule bude snad již brzy instalována někde u kostela poté, co vytipujeme místo bez všudypřítomných sítí.

Spolku Krakonoš vděčíme za zapůjčení pivních setů, hasičům za ochotnou přepravu lidí na akci a z akce. Také děkujeme paní z kempu v Čisté, že se ujala občerstvení venku. Určitě jsem něco vynechala, tak se na mě prosím, Vy další, nezlobte.

Možná jste si všimli, že na stěnách nám visí nějak více obrazů – to jsou právě ty, které nám před časem věnovali paní Jitka Štefanová z Rudníka, pan Vladimír Vít, pan Josef Šourek z Černého Dolu a paní Jana Lacinová z Lánova. U některých prostě oprava trvala trochu déle... A zatímco doma jsou ty největší vnímány jako obrovské, v kostele to je jak poštovní známka☺

Kromě cedule u kostela je další novinkou černý tubus umístěný ve vstupu za mříží. Když do něj vhodíte 20 Kč, osvětlí zrenovovaný oltářní obraz reflektor, a to na dobu dvou minut. Nejlepšího efektu se samozřejmě dosáhne, je-li šero či přímo tma. Za zprostředkování osvětlení, jakož i za dodání nápojů, děkujeme Honzovi Mikšovi ze Spolku.

A děkujeme také srdečně za štědré peněžní dary od lidí, kteří se přišli podívat.

A nakonec jménem všech děkuji restaurátorům - manželům Bergerovým a firmě BRADNA restaurování s. r. o., jejichž pilné a šikovné ruce, trpělivost a cit pro krásu umožnily, aby naše jedna památka vstala z popela.

 

Za Spolek pro kostel Fořt Karolina Boková

 

{phocagallery view=category|categoryid=46|limitstart=0|limitcount=0}