To jsem takhle nedávno šla se psy na procházku od zámku ve Fořtě k brodu na potoce. Že se tam osvěžují ve vedru lidi, ubytovaní u Jáchyma Dutschkeho na farmě, na to jsem celkem zvyklá. Ale že jsem potkala lidi i za brodem, dokonce v oboustranném provozu na cestě, a že na louce za dalším potokem byl rovnou celý tábor velkého počtu lidí, to mě opravdu vyvedlo z míry - za celý život jsem tam totiž nepotkala ani živáčka. 

Když pak Jáchym za pár dní přišel ke mně do infocentra a ohlašoval mi plánovaný koncert lidiček tábořících u něj dva týdny na pastvině, spojila jsem si to konečně s těmi táborníky za potokem a naváděcími cedulkami v obci se zkratkou IYC.

V sobotu 10. srpna se tedy navečer ve fořteckém kostele konal koncert, který uspořádal právě International Youth Camp (Mezinárodní tábor mládeže, www.iycamp.com). Dle plakátku mělo být účinkujících devadesát, já jich napočítala něco okolo 70. Byli to holky a kluci z asi 15 různých zemí. Prostor kněžiště před oltářem byl jimi naprosto zaplněn, zato v lavicích nás bylo bohužel velice málo, asi pětatřicet, a to ještě většinou lidi od Jáchyma. Z části to bylo způsobeno tím, že naše věrná spolupracovnice Iva Zaplatílková z černodolského infocentra měla dovolenou, a proto nemohla být pozvánka rozeslána mailem do celého městyse.

Škoda, protože to byl koncert opravdu krásný. Příjemné dívčí hlasy vytvářely s těmi hlubokými chlapeckými nádherný souzvuk. Zazpívali písně tradiční, kostelní i klasické a kromě asi jediné jsem žádnou dosud neslyšela. V písních zaznělo několik různých řečí, tak si vemte, jak náročná musela být pro interprety někdy výslovnost. Bylo ale vidět, že je zpívání opravdu baví, a potlesk si více než zasloužili.

Za SKF Fořt Karolina Boková