25. května náš Spolek uspořádal ve Fořtě druhý ročník Noci v kostele, čímž se přidal k podobné, oficiální Noci kostelů, která toho dne probíhala v celé republice. Na programu, který se konal od 21:00 do 22:00, bylo promítání starých fotografií z Čisté a návštěva strašidelné věže a podkroví.

Promítání ve svíčkami ozdobené hlavní lodi bylo určeno spíše dospělým, kteří si mohli prohlédnout také dlouhodobou výstavu černobílých fotek a pohlednic ze všech tří částí našeho městyse. Prohlídku věže jsme připravili jak pro dospělé, tak i pro děti. Jenže ouha - do věže výtah nemáme a různá bolavá kolena znemožnila některým její návštěvu. A děti zas tvrdily, že to vůbec strašidelné nebylo, z oběšence, pavouků a strašidla měly prostě legraci. Nejvíc se vlastně bála moje kamarádka, která se bránila podívat do krabice hrůzy v obavě, co tam na ni vyskočí. Pak nám rodiče objasnili, že nejvíc se děti bojí toho, abyste jim nesebrali tablet nebo mobil. Aspoň že ta buchta jim chutnala...

Lidí přišlo sice o dost méně než vloni, ale i tak to bylo moc milé setkání v zešeřelém kostele. Touto cestou chceme moc poděkovat za vaše štědré příspěvky - vybralo se krásných 1.200 Kč. Již teď se těším na nový fotomateriál, který mi byl některými z vás nabídnut k oskenování a který bude postupně zveřejňován, třeba právě na Noci v kostele.

Poděkovat chceme také Ivě Zaplatílkové za veškerou pomoc a panu Obšilovi z Fořtu za obrázek kostela, který nám věnoval.

No a aby té chvály bylo víc, protože špatných věcí člověk slyší odevšad dost a dost, tak bych ještě ráda zmínila jednu partu, a to tyto pány: Martin Jindřišek, Radim Faltus, Roman Skřehot, Martin Čurda, Štěpán Rybníček, Radek Vlk, Oldřich Forbelský.

U fořteckého hřbitova se totiž nebezpečně vyvrátila nemocná lípa a opřela se o strom sousední. Výše jmenovaní dobrodějci se dali do kupy při likvidaci tohoto stromu, uklidili větve a dokonce jednu mladou lípu upravili řezem tak, že krásně nahrazuje tu původní starou. Při té příležitosti se složili a poslali na účet Spolku 1.100 Kč. Strom pokácel pan Zlámal s panem Pluhařem a zdarma k silnici odtáhl Petr Kraus. Vřelé díky, pánové!

Za Spolek pro kostel Fořt Karolina Boková.